Soğuk İçecek Yapımı

Soğuk İçecek Yapımı
3 October, 2017

Uzun zamandır üzerine düşündüğüm ve kendi halimde faaliyete geçirdiğim bir konu üzerine yazmak istedim.

İÇECEKLER!

Mevsim koşulları her yıl daha da ağırlaşırken, sıcaklarda sıvı tüketimi ihtiyacımız artıyor. Yakıcı güneş, bunaltıcı derecede basık akşamlar vücutlarımızda sıvı kaybına sebep oluyor. Bizlerde hazır tüketim ürünlerden faydalanıyoruz. Kadın, erkek, çocuk ve yaşlılar olarak vücudumuzu renklendirici ve ilave glikozla yüklüyoruz. Oysa çok değil bundan 20 yıl önce her şey çok daha farklıydı. Alım gücü insanoğlunu tüketime ve tembelliğe sürüklüyor. Anneannemin bize yaptığı soğuk çayları hala hatırlıyorum. Akdeniz bundan 20 yıl önce de bir hayli sıcak ve nemliydi ve biz evimizin mutfağında yapılan soğuk çayla ferahlardık. Yada bahçe kenarında kendi kendine çıkan reyhan otu şerbetini içerdik. İster pancar şekeri kullanılsın ister tatlandırma için tarçın kökü. Hiç biri katkı maddesi içeren hazır tüketimler gibi zarar vermez insülin sistemimizi bozmazdı. Diyeceksiniz ki yaz bitti şimdi mi söylenir bu?! Haklısınız ama denemem gerekiyordu. Mağazamızı ziyaret edip hayatımızın bir noktasına değmiş olan herkes bilir ki biz her tarifi önce kendimizde dener sonra misafirlerimize ikram eder nabız ölçeriz. Mutlak memnuniyeti yakaladığımızda ise bunu bize ulaşmak isteyenlerle paylaşırız. Velhasıl yaz kış hem pratik hem ev ortamında güvenle hazırlanabilecek hatta misafir sofralarına çıkartılabilecek birkaç içecek tarifi paylaşmak istiyorum.

Reyhan Otu Şerbeti Malzemeler:

• 1 Demet reyhan otu

• 7 Çorba kaşığı toz şeker

• 4-5 Adet karanfil

• 1.5 Litre kaynamış su

• 1 Çorba kaşığı limon tuzu

Yapılış: Büyük ve kapaklı bir kabın içerisine şekeri, karanfili ve limon tuzunu ilave edin. Üzerine 1.5 litre kaynamış sıcak suyu dökün ve malzemeler suda eriyene kadar karıştırın. Sıcak karışımın içerisine reyhan otunu da ekleyin ama dokunmayın. Reyhan otu hassas bir bitkidir. Sıkmaya ve karıştırmaya gelmez. Reyhan otunu da suya bıraktıktan sonra kabın kapağını kapatarak soğumaya bırakın. Su soğuduğunda bir sürahinin içerisine süzgeç yardımıyla kaptaki malzemeleri dökün. Karşınıza sıcak suya klorofilini bırakarak şeker pembesine dönmüş Reyhan Şerbeti çıkacak. Buzdolabında soğuttuktan sonra afiyetle içebilirsiniz. Glikoz şurubu ve gıda boyası içermeden kendinize pembe bir içecek yapabildiğinizi göreceksiniz.

Limonlu Soğuk Çay Malzeme:

• 2 Adet Limon

• 1 Su bardağı çay demi (Soğutulmuş)

• 7 Çorba kaşığı şeker

• 2 Litre Su (Oda sıcaklığında)

Yapılış:

Bir kabın içerisine limonların suyunu sıkıp dökün, üzerine kabuklarını da doğrayıp ilave ettikten sonra çay demini ve şekeri ekleyip karıştırın. Suyu da ilave ettikten sonra Buzdolabında istediğiniz soğukluya gelene kadar bekletin ve süzgeç yardımıyla sürahiye alıp servis edebilirsiniz. Afiyetler olsun.

Yasemin Şerbeti Malzeme:

• Yasemin çiçekleri

• 1 Adet limon

• 3 Su bardağı toz şeker

• 5 Su bardağı su

Yapılış:

Yasemin çiçeklerini ve yapraklarını zedelemeden yıkadıktan sonra derin bir kaba alıp şekeri ilave ettikten sonra limonu da ekleyip karışımı kapta ovuyoruz. Karışımı cam kavanoza alıp üzerine suyu ilave ettikten sonra şerbeti süzgeç yardımıyla sürahiye koyup buzdolabında istediğimiz soğukluğa gelene kadar bekletip servis ediyoruz. Afiyetler olsun.

Yorum ekle